Culture Beat
Země
Německo
Biografie
Produkce: Torsten & Frank Fenslau, Peter Gräber
Složení projektu -
Frank Fenslau, Jackie Sangster, Jay Supreme, Jens Zimmermann, Kim Sanders, Lana E., Peter Gräber, Peter Zweier, Tania Evans, Torsten Fenslau, Nosie Katzmann.
Culture Beat zformovali v roce 1989 Torsten Fenslau a Peter Zweier, a až do roku 1993 tomu bylo tak.
Po tragické smrti Torstena Fenslau, se jeho bratr Frank Fenslau rozhodl pokračovat v projektu spolu s Petrem Graberem.
Po dobu své působnosti spolupracoval projekt Culture Beat s několika vokalisty:
Jo Van Nelsen - 1989
Lana E. 1989 - 1993
Tania Evans 1990 - 1998
Jay Supreme 1990 - 1998
Kim Sanders 1998 - 1999
Jackie Sangster - ten se připojil k Culture Beat v roce 2001.
Ovšem za nejúspěšnější lze považovat spolupráci s Jay Supreme a Tania Evans. V tomto období vznikli pravděpodobně nejúspěšnější hity jako: Mr. Vain, Inside Out, Anything, Got To Get It, Crying In The Rain, Take Me Away a Walk The Same Line.
Projekt Culture Beat, je úzce spjat s historií Německé taneční hudby, potažmo s Německou scénou Eurodance, jak známo Německo se řadí mezi nejvýznamnější producenty stylu Eurodance.
Již v roce 1989 projekt Culture Beat způsobil značný rozruch v německých a britských hitparádách se singlem Der Erdbeermund a Cherry Lips.
Singl Der Erdbeermund nazpival pro Culture Beat známý Německý kabaretní zpěvák
Jo Van Nelsen, produkce Torsten Fenslau, hudba Torsten Fenslau, Jens Zimmermann, Nosie Katzmann, text Francois Villon, nahráno ve studiu Eichstädt Studios.
Následovali další hity jako I Like You a Tell Me That You Wait již s vokalisty Jay Supreme a Lana E, z alba Horizon, které vyšlo v roce 1991.
O dva roky později, v roce 1993, bylo vydáno album Serenity,a Culture Beat vyhráli více méně všechny dostupné taneční a hudební ceny, které byli ten rok k mání v Německu.
Mimo jiné trofeje, získal Torsten Fenslau v roce 1993 cenu Echo jako nejlepší Německý producent, a Culture Beat cenu Echo za nejúspěšnější německé album v zahraničí v roce 1993 - album Serenity.
Singl Mr. Vain, dosáhl čísla jeda v hitparádách ve dvanácti zemích, včetně 9 týdnů v Německu a 4 týdny ve Velké Británii, 2. pozice v Izraeli a také dosáhl na 17. příčku Top 20, v Americké Billboard Charts (zlatá deska). Singlu Mr.Vain, se prodalo 4,5 milionů kusů po celém světě a album dosáhlo prodeje přesahující jeden a půl milionu.
Pokud si dobře vzpomínám, tak moje první osobní setkání se singlem Mr.Vain, bylo na tehdy velmi atraktivní diskotéce Muvi, na pražském výstavišti.
Další téměř stejně úspěšné singly z tohoto alby byli - Anything, Got To Get It, World In Your Hands a Adelante!
Uplynuly dva roky a album Inside Out, je na světě.
Typický nenapodobitelný zvuk spojený s Culture Beat se nadále rozvíjí, oproti novým trendům současné německé hitparády "Rychlejší, tvrdší a kratší", jsou skladby "groovier", s větší atmosférou a Trance prvky. Rap produkovaný Jay Supreme a hořko-sladký hlas Tania Evans, byly uvedeny zřetelně do popředí, tak jak to jasně ukázal emocionální první singl Inside Out.
Kvalita a originalita jsou ochrannou známkou Culture Beat, tak jak nám to předvedli v průběhu let, a to se zřetelně projevilo na novém albu Inside Out. Při výrobě Frank Fenslau zvolil postup, který je považován za neortodoxní v německé taneční scéně, ale naprosto normální, Velké Británii nebo USA. Album nebylo vyrobeno jen jedním producentem, ale hned pěti různými producenty - Peter Gräber/Frank Bülow, Perky Park, Cyborg, R.U.T a Doug Laurent. Díky tomu, má každá stopa svůj vlastní odlišný a charakteristický sound.
Tyto výrobní postupy měli také za následek tvrdou práci pro Tania Evans a Jay Supreme. " Byla to obrovská výzva, neboť jsme se museli seznámit se všemi týmy. Každý funguje jinak, a protože jsem také odpovědný za rytmus v mých textech, musel jsem se ujistit, že jsem rychle našel nový základ, na němž mezi sebou komunikují výrobci", říká Jay Supreme. Tania dodává: "Během nahrávání jsme necítili, že pracujeme na nějakém starém vyumělkovaném tanečním projektu. Výsledný záznam obsahuje velmi mnoho osobních emocí od všech zúčastněných. Nemyslíme na sebe jako kapela, ale jako jeden muž".
Výsledkem je album, které je návykové hned na první poslech: rozmanité zvuky a groovy beaty, které jsou často blížeji k House music, než pro typický Eurodance. Spolu s nenapodobitelnou atmosférou trance, rytmickým rapem Jay Supreme a možná nejkrásnějším a chytlavým hlasem na taneční scéně - Tania Evans. Album je stejně hodnotné, jako oblíbený citát Jay Supreme: 'In so far as the mind sees things in their eternal aspect, it participates in eternity'. (Spinoza)
Z tohoto alba vzešli také čtyři singly - Inside Out, Walk The Same Line, Take Me Away a Crying In The Rain.
Po tomto albu, se Jay Supreme a Tania Evans s projektem Culture Beat rozloučili, a vydali se na solovou kariéru.
Dle mého soudu, byl výběr vokalistů pro Culture Beat klíčový, díky Jay Supreme a Tania Evans, se stal Culture Beat pojmem číslo jedna ve stylu Eurodance. Už jen proto, že jako jedni z mála byli schopni při vystoupeních zpívat bez použití playbacku, tedy naživo, a u písní ve vezri Acoustic,i s živou kapelou, což bylo pro vesměs studiové projekty Eurodance minimálně ojedinělé.
Začátkem léta 1998 vyšlo v pořadí páté album s názvem Metamorphosis, s vokálovou účastí zpěvačky Kim Sanders, a na některých stopách i rappera N'XT.
Předvojem tohoto alba byli singly s názvem Pay No Mind z šestnáctého února a květnový Rendez-Vous, které ovšem nepřinesly zas až tak očekávaný velký úspěch.
Mne osobně album Metamorphosis nijak zvlášť neoslovilo, tak jak tomu bylo u předchozích alb Serenity a Inside Out. No přesněji řečeno, nenašel jsem na něm žádný, pro mne hodnotný track, s vyjímkou snad The Hit-Medley, megamixu předchozích alb, leč vokálová produkce Kim Sanders, je s Tania Evans nesrovnatelná, a moc by mne zajímalo, zda by tyto písně byli stejně úspěšné, kdyby ve svých letech byly nazpívány zpěvačkou Kim Sanders.
Je to podobný případ, jako když Masterboy po odchodu Beatrice Obrecht (Trixi Delgado) spolupracovali s Linda Rocco, a Anabel Kay (Annabell Krischak). Jinak řečeno, vysoko nasazená laťka zpěvačkami s tak charakteristicky nezaměnitelným hlasem jaký mají Trixi a Tania, se velmi těžko překonává.
Remixy produkované projektem Culture Beat:
Kim Sanders - Show Me (1993)
Shift - Remember The Time (1993)
The Shamen - Comin' On (1993)